Киев, пр. Лобановского 6А
офис 145 (Краснозвездный)
info@cambridge-club.kiev.ua
Программа партнерства
+38 044 222 64 35
+38 095 696 07 10

Як написати есе для іспитів FCE чи IELTS?

Як написати есе для іспитів FCE чи IELTS?
by

При підготовці до Кембрижських іспитів FCE, CAE та іспиту IELTS часто найважчим письмовим завданням для студентів виявляється написання есе (essay) – частково через те, що в українській системі шкільної освіти ми більше звикли до написання творів чи рефератів, а в університеті – курсових та дипломних робіт, але зрідка есе. Натомість, в західній системі освіти (наприклад, в США та Канаді) формат есе широко використовується – як спосіб перевірки знань на випускних іспитах, як тестове завдання під час конкурсного відбору до вищого навчального закладу, при прийомі на роботу до державних структур, як загальна перевірка на логіку та креативність водночас. Тому не дивно, що в цих країнах вивчення написання стуктурованого есе входить до учбової програми середніх шкіл.

Але що ж все-таки робити, якщо потрібно здавати іспит, а ви не уявляєте, що таке есе? Дійсно, термін «есе» дещо розмитий. І хоча есе повинно мати чітку структуру, крім цього воно може і часто має містити ваші власні роздуми, аргументи, підкріплені доказами, цитати зі списку літератури чи ті, які ви оберете самі, приклади з вашого власного досвіду, а академічне есе – ще й список використаної літератури.

Загалом, структуру есе легше візуалізувати як essay fish, де хребет риби – це ваша основна думка чи аргумент, який ви доводите, а бокові кістки – це ваші докази або приклади. В структурі вашого есе має чітко виділятись вступ, основна частина та підсумки.

Отже, як навчитись писати есе, структура якого буде відповідати екзаменаційному завданню? При підготовці до іспиту можна піти двома шляхами. Перший включає ретельне вивчення структури тих типів есе, які від вас вимагатимуться. Вікіпедія виділяє близько 14 типів есе, але для іспитів достатньо познайомитись із трьома основними типами:

1. «За і проти» – тип есе, в якому в основній частині ви наводите однакову кількість аргументів «за» і однакову кількість «проти» і підкріплюєте їх доказами або прикладами. Рівна кількість ідей важлива для створення збалансованої позиції, а вашу власну думку дозволяється озвучити лише у підсумках.

2. «Власна думка» – тип есе, у якому ви висловлюєте власну позицію з заданої теми, а в основній частині пишете про те, чому ви вважаєте саме так і наводите приклади чи обгрунтування.

3. «Проблеми та вирішення» – описуєте своє бачення певної проблеми, подаєте декілька способів її вирішення та наслідки їхньої імплементації.

Другий спосіб підійти до будь-якого екзаменаційного завдання – проаналізувати, що від вас вимагається і максимально це виконати. Наведемо приклад:

Сучасні технології знищують культуру спілкування. Чи згодні ви з цим твердженням?

В данному випадку нас просять висловити свою думку і навести докази на її підтвердження. Ми маємо переконати нашого читача у правильності нашого погляду на це питання. Порівняйте з наступним формулюванням:

Якими є переваги та недоліки постійного використання сучасних технологій у повсякденному житті? Обгрунтуйте відповідь.

Тут нас просять розглянути проблему з різних сторін, надаючи аргументи на користь сучасних технологій та проти їх постійного використання.

В обох прикладах ми віднайшли слова, що безпосередньо відносяться до формату викладу наших тез (Чи згодні ви , переваги та недоліки) та слова, що виокремлюють сферу, про яку ми будемо писати (Сучасні технології , культура спілкування  та використання сучасних технологій , повсякденне життя ). Згідно з нашою класифікацією, перше есе має бути написане відповідно до типу «Власна думка», а друге – «За і проти».

Отже, тільки коли ми повністю зрозуміли завдання, переходимо до процесу написання. Які ж існують стадії у написанні есе?

1. Мозговий штурм – записуємо все, що приходить в голову по нашій темі. На цій стадії нам важливо розвинути хід думки та згенерувати достатню кількість ідей.

2. Відбір – обираємо з попередніх нотаток тільки такі ідеї, які безпосередньо стосуються нашої теми. Ідеї для «За і проти», наприклад, зручно записувати у два стовпчики, одночасно занотовуючи докази (чи аргументи) і слідкуючи, щоб ідей «за» було стільки ж, скільки і «проти».

3. План – створюємо план майбутнього есе: відбираємо з попереднього списку ідеї, які ми використовуватимемо у вступі, основній частині та підсумках. В основній частині плануємо 4 параграфи, в яких кожна ідея виражатиметься у першому-другому реченні, а решту речень ми присвятимо доказам чи аргументам.

4. Чернетка – пишемо есе згідно з планом, не забуваючи про витончені граматичні конструкції, складну лексику, формальний стиль та доречні слова-зв’язки.

5. Вичитка і остаточний варіант – ретельно вичитуємо написане есе на рахунок присутності помилок, виправляємо, перевіряємо, чи усі думки логічно зв’язані між собою і формують потрібну читацьку реакцію.

Написання есе під час іспиту відбувається в стислі часові рамки, тому учні часто обирають пропустити якусь із стадій задля того, щоб виграти час – наприклад, одразу починають писати, сподіваючись, що доречні ідеї з’являться самі в процесі письма. Або не перевіряють есе на помилки. Звісно, нелогічний та незв’язний текст із великою кількістю помилок елементарного рівня не може розраховувати на високу оцінку екзаменатора. Тим не менш, слідкувати за часом так само потрібно, щоб не залишити свою думку незавершеною.

Отже, підіб’ємо підсумки: ключем до написання правильного есе є чітке розуміння вимог екзаменаційного завдання, дотримання структури есе та проходження усіх стадій його написання, чіткий тайм-менеджмент. На жаль, неможливо навчитись писати есе лише прочитавши статтю та ознайомившись з основними принципами написання, потрібна практика та бажано критика зі сторони викладача або носія мови.

Приходьте до Cambridge Club – і ми навчимо вас писати есе вашого життя!

При підготовці статті була використана наступна література:

1. Virginia Evans. Successful Writing. Proficiency. Express Publishing, 1998.

2. Kate Grenville. Writing from Start to Finish: a Six-Step Guide. Allen & Unwin, 2001.

3. Стаття на Вікіпедії про есе: https://en.wikipedia.org/wiki/Essay#As_an_educational_tool

Share

Залишити відгук про курс

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *